Luvanmyyjät Tervetuloa kijolohiongelle Havumäelle
Havujoki poikkeaa selkeästi muista keskisuomalaisista jokikohteista. Vajaan kilometrin pituinen jokiosuus rajoittuu yläosastaan patoon ja on alaosastaan aidattu. Tämä mahdollistaa hyvät saaliit, koska istukkaat eivät pääse alueelta pois.
Itse joki on kapea ja siinä voi kalastaa vain etelärannalta. Joki on puoleenväliin asti melko jyrkkää koskiosuutta rauhoittuen loppuosaltaan. Kohteessa kalastetaankin usein lyhyellä perhovavalla, jolla perhoa uitetaan joessa näkyvien kirjolohien ulottuville. Hyvän saalisvarmuutensa puolesta kohde soveltuukin erinomaisesti mm. jokikalastuksen harjoittelukohteeksi. Väsytystaitoja pääsee harjoittelemaan myös aloittelijat. Kokeneimmille kalastajille kohde tarjoaa lähes varman saaliin, sekä mahdollisuuden tavoittaa taimenen tai puronieriän.
Mikäli Havujoesta ei viiden kalan kiintiötä saa täyteen, luvalla saa kalastaa myös 1.5 ha:n suuruisesta Havulammesta ja Valkeisen lammesta. Valkeisen lampea ja Havujokea pyörittävän Havulohi Oy:n periaatteena on, että ilman kaloja ei kenenkään tarvitse alueelta lähteä. Tavallista paremman saalisvarmuuden mahdollistaa se, että Havulohi tuottaa istukkaat itse.
|
..
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




