Luvanmyyjät Naarakoski on Saarijärven reitin viimeinen koski
Naarakoski on Saarijärven reitin viimeinen koski. Koski saa vetensä yläpuolisesta Naarajärvestä ja laskee edelleen Äänekosken Kuhmamo-järveen. Kohde koostuu kahdesta koskesta ja niiden välisestä virtapaikasta. Ensimmäinen koskista on noin 200 m pitkä Naarakoski, suvanto-osuuden jälkeen tulee lyhyt Kissakoski.
Molemmat kosket on kalataloudellisesti kunnostettu uiton jäljiltä, kohde on avattu yleiseen kalastuskäyttöön muutamia vuosia sitten.
Kohteessa on autoille merkitty paikoitusalue sekä infotaulu, tulipaikka on suunnitteilla kohteen keskiosiin. Kosken ylittää rautatie, joka onkin mainio maamerkki koskelle suunnistettaessa.
Koskien rannat ovat pääosin asumattomat, lansirannalla on kesämökki jonka rauhaa on kalastajien kunnioitettava.
Kohteessa kalastetaan taimenta jota istutetaan koskiin säännöllisesti. Kalastajamääriä on rajoitettu kalastajakiintiöin; jokaisella neljällä luvanmyyjällä on oikeus myydä neljä lupaa / vrk eli yhteenä koskella voi kalastaa yhtä aikaa maksimissaan 16 kalastajaa.
|
Ajankohtaista
Naarakosken ja Kissakosken kalastusohjeet 2008 ...
xxxx
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||












